Si Silesia 2014

Pierwsza edycja Si Silesia odbyła się w dniach 19 do 24 września 2014  roku, jako Polsko-Włoski Kongres Biznesu i Festiwal Kultury.

Współorganizowała ją Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Izba Polsko-Włoska, NOL Tychy, Hotel Tychy oraz członkowie Centrum Integracji Międzynarodowej. Spotkanie było przeznaczone dla podmiotów zainteresowanych inwestycjami, pozyskiwaniem dotacji oraz nawiązywaniem kontaktów biznesowych i kulturalnych. Zgromadziło reprezentantów 100 różnych organizacji, firm oraz jednostek rządowych i samorządowych z całego świata.

Potrzeba organizacji międzynarodowego wydarzenia gospodarczego w Tychach wypłynęła m.in. z bogatej historii działalności gospodarczej włoskich przedsiębiorców w mieście, chęci dyskusji o rozwoju regionu na szeroką skalę i prezentacji miasta jako atrakcyjnego terenu inwestycyjnego.

Wydarzenie rozpoczęło się od kongresu gospodarczego, na którym dyskutowano o działalności przedsiębiorczej w dwóch panelach - polskim i włoskim. Wieczorem odbył się towarzyski mecz hokejowy w wykonaniu GKS Tychy. 

Kolejny dzień wypełnił panel B2B, na którym swoje dokonania zademonstrowały firmy z Polski, Francji, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz zaprezentowano wybrane tereny i inwestycje w Tychach (m.in. stadionu GKS Tychy), kolejnym punktem była wycieczka do Tyskiego Browarium i maraton filmów włoskich. 

W niedzielę wszystkich Tyszan zaprosiliśmy na Festiwal Kultury Włoskiej. Wśród atrakcji znalazł się m.in. pokaz gotowania, prezentacja modeli samochodów marki Fiat oraz koncerty muzyki włoskiej.