Si Silesia 2016

W 2016 roku projekt Si Silesia odbywał się od 1 do 7 lipca. Wydarzenie rozpoczął wernisaż sztuki francuskiej. Wystawa skoncentrowała się wokół prac Pani Reginy Lipeckiej. Artystka zajmuje się twórczością artystyczną w dziedzinie malarstwa, rysunku, linorytu, sgraffito, projektowania witraży i poezji. Wernisaż odbył się przy akompaniamencie pianina. Dla mieszkańców miasta odbyły się bezpłatne kursy: kurs sommelierski, gastronomiczny, językowy.

Trzecia edycja projektu Si Silesia zakończyła się Forum biznesu w Hotelu Tychy Prime. Spotkanie otworzyła prowadząca Anna Buczkowska. Do tematyki forum wprowadzili zebranych gości przedstawiciele organizatorów, dyrektor Hotelu Tychy Prime i prezes Camera Italo Polacca Claudio Rigola, a także Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych, Daria Szczepańska.

Prelegenci zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami przygotowanymi przez Konsul Trofea Sportowe, które zostały wręczone w towarzystwie Miss Ziemi Tyskiej 2016 Izabeli Stróżki. Goście mogli wysłuchać Andrea Bandiraliego z ItalDesk Central Europe oraz prezydenta miasta Skarżysko-Kamienna Konrada Kröniga, który zapraszał na Międzynarodowe Forum Inwestycyjne Skarżysko-Kamienna 2016.
W drugiej części wydarzenia odbyła się kolacja przygotowana przez restaurację La Cantina. spotkanie z Cervesario oraz możliwość zakupu obrazów malarki Reginy Lipeckiej, której wystawa uświetniła tegoroczną edycję Si Silesia.

Wśród atrakcji wieczoru znalazł się francusko-włoski koncert w wykonaniu wokalistki Doroty Zygadło, która jest uczestniczką wielu konkursów i festiwali oraz laureatką licznych nagród i wyróżnień. Artystka wykonuje przede wszystkim utwory z pogranicza jazzu i piosenki literackiej oraz piosenki francuskie i włoskie. 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Konsula Honorowego Francji w Katowicach i patronatem Domu Polski Południowej w Brukseli.

Patronat medialny IIII edycji Si Silesia: magazyn Strefa, tygodnik Europerspektywy i Twoje Tychy.