Międzynarodowe Spotkanie Biznesu odbędzie już jutro

19.11.2014

Nasze Międzynarodowe Spotkanie Biznesu odbędzie już jutro. Czas więc przyjrzeć się czym jest rzeczone francuskie młode wino.

Beaujolais nouveau to młode, lekkie, cierpkie czerwone wino pochodzące z rejonu Beaujolais na północ od Lyonu we Francji. Tak samo jak większość czerwonych win z tego regionu jest produkowane z winogron odmiany gamay (dopuszczalny jest udział do 15% innych wybranych odmian z tych samych winnic), w wyniku przyspieszonego procesu winifikacji, tzw. maceracji węglowej. Proces produkcji pozwala na szybkie zakończenie fermentacji, a wino jest sprzedawane zaraz po jej zakończeniu, jednak w konsekwencji żywotność takiego wina jest ograniczona do około roku.

Charakterystyczny smak beaujolais zależy od sposobu winifikacji, który nie sprzyja koncentracji składników aromatycznych i zapewnia lekkość. Bywa porównywany do smaku lizaka albo gumy balonowej. Beaujolais nouveau ma przez to miłośników również wśród osób, które stronią od klasycznego wina. Beaujolais nouveau należy podawać w temperaturze 12-14 °C. Jest to najbardziej znane młode wino, ale jego odpowiedniki produkuje się także w innych krajach m.in. we Włoszech (Novello) i Hiszpanii (Joven).

W trzeci czwartek listopada przypada usankcjonowane prawnie święto Beaujolais, kiedy po raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika. Świętowanie było kiedyś lokalną tradycją w barach w Lyonie, ale dzięki wysiłkom marketingowym moda rozpowszechniła się na cały świat. Wino szczególną popularnością cieszyło się pod koniec lat 70. XX wieku i w latach 80.